dla pieska
dla pieska
Zaloguj się Załóż nowe konto
legowiska dla psów

Psy i kleszcze czyli jak chronić psy przed kleszczami

Dodano: 14.01.2014 | Odsłon: 2500 |
Ocena:
5.0/5 (3 Głosów ocen)
Psy i kleszcze czyli jak chronić psy przed kleszczami
Kleszcze to jedne z najgorszych insektów jakie mogą zaatakować naszego pas. Zobacz jakie choroby mogą wywołać oraz jak z nimi skutecznie walczyć.

W sezonie wiosennym wszystko budzi się do życia. Zaczynają rozkwitać kwiaty a trawa na łąkach zaczyna nabierać soczystego koloru. To idealna pora na długie i wyczerpujące spacery z naszym psem. Niestety wraz z nadejściem wiosny do życia budzą się różnego rodzaju insekty – nie tylko te nieszkodliwe, ale również i takie które mogą zabić naszego pupila. Do najgorszych z tej grupy zaliczyć należy przede wszystkim kleszcze. Te niewielkie (czasem nawet kilkumilimetrowe) stworzonka potrafią zainfekować naszego psa bardzo groźną chorobą która odpowiednio nie leczona może nawet go zabić.

Kleszcze przenoszą do organizmu swojego nosiciela groźną chorobę jaką jest babeszjoza (piroplazmoza). Krótko rzecz ujmując zakażają zdrowy organizm psa pierwotniakiem Babesia canis który odpowiednio nie leczony lub za późno wykryty prowadzi do śmierci jego nosiciela. Bardzo często zdarzają się przypadki kleszczowego zapalenia opon mózgowych które również nie wróżą zbyt długiego żywota naszego czworonoga.

Babeszjoza (piroplazmoza)

To bardzo niebezpieczna choroba którą zarazić się mogą nie tylko psy ale również koty, owce a nawet tak duże zwierzęta jakimi są konie. W początkowym stadium rozwoju Babeszjoza jest wręcz nie do wykrycia , niestety w późniejszym okresie choroba może rozwinąć się do takiego stadium że uratowanie naszego psa może graniczyć wręcz z cudem. Lekarze weterynarii przestrzegają wszystkich miłośników psów aby ci regularnie kontrolowali swoje pociechy po każdym spacerze w parku, łące a przede wszystkim lesie gdyż właśnie w tych miejscach znajdują się ogniska zapalne tej choroby. Wystarczy że nasz pupil przejdzie obok wysokich traw na których znajdują się kleszcze a już po kilku sekundach na jego skórze możemy znaleźć ich dziesiątki a nawet setki szukających najbardziej dogodnego miejsca do wgryzienia się w skórę psa. Kleszcz przyssany do ciała zwierzęcia wprowadza do jego krwiobiegu pierwotniaki babeszjozy, które atakują czerwone krwinki proces ten jest długotrwały jednak nieodwracalny. W początkowej fazie Babeszjozy mamy do czynienia z delikatną anemią psa która to z tygodnia na tydzień się nasila. Niestety w dalszej fazie rozwoju tej choroby dochodzi do sporego uszkodzenia narządów wewnętrznych a w szczególności nerek oraz wątroby które powoli, jednak nieodwracalnie przestają pracować.

Objawy babeszjozy:

  • Ogólne osłabienie – pies staje się coraz słabszy, apatyczny, niezbyt chętnie wychodzi na spacery
  • Brak apetytu – pies nie chce jeść żadnej karmy ani nawet smakołyków za którymi dotychczas przepadał
  • Szybkie męczenie się pupila powstałe na wskutek niewydolności krążeniowo-oddechowej
  • Powiększone węzły chłonne
  • Powtarzająca się gorączka która może dochodzić nawet do 4o stopni Celsjusza
  • Częste biegunki (wymieszana wydzielina z krwią psa)
  • Krwiomocz

Jak zapobiegać ugryzieniu naszego psa przez kleszcza?

Najczęstszym miejscem w którym możemy się natknąć na duże skupiska kleszczy są głównie lasy liściaste gdzie pasożyty czyhają na drzewach oraz krzewach których wysokość nie przekracza jednego metra. Kleszcze najczęściej chowają się w dolnej części liścia lub źdźbła trawy gdzie mają cień i nie są zbytnio narażone na mocne promienie słoneczne. Swoje ofiary atakują odpadając od liścia i zagłębiając się w gęstej sierści psa, następnie wyszukują odpowiednie miejsce na ciele psa (najczęściej jest to okolica głowy) do której pies nie ma dostępu i tam wbijają się głęboko w jego skórę przenosząc tym samym Babeszjozę. Najlepszym zabezpieczeniem psa przed tą chorobą jest każdorazowe, dokładne przeglądanie pupila po przyjściu ze spaceru a jeżeli zauważymy na nim pasożyty natychmiast musimy je sami usunąć bądź też natychmiast udać się do lekarza weterynarii. Bardzo ważne jest aby zrobić to makszymalnie przed upływem 24 godzin od zauważenia kleszczy na skórze psa, ponieważ po tym czasie najczęściej następuje zakażenie organizmu psa  Babeszjozą.

Na naszym rynku jest bardzo dużo środków które zapobiegają przed wbiciem się kleszcza w skórę psa. Wśród ich należy wymienić Advantix, Fiprex, Frontline, Hilton, Kiltix, Preventic. Owe środki najczęściej dozuje się psu w postaci kilku kropel które wciera się w skórę psa. Oczywiście na rynku są również inne metody podawania środka jak na przykład specjalne obroże które nasączane są substancją czynną chroniącą nasze zwierzę nawet przez parę miesięcy. Niestety są to tylko środki zapobiegawcze, które w 100% nie zagwarantują nam że nasz pies nie zostanie zainfekowany przez kleszcza – jedynie we Francji można kupić specjalną szczepionkę o nazwie Pirodog dającą nam pewność że zwierze nie zarazi się Babeszjozą

Komentarze
0