dla pieska
dla pieska
Zaloguj się Załóż nowe konto
legowiska dla psów

Pies w budzie zimą czyli wiejskie psy i ich zimowe problemy

Dodano: 16.01.2014 | Odsłon: 3509 |
Ocena:
2.5/5 (2 Głosów ocen)
Pies w budzie zimą czyli wiejskie psy i ich zimowe problemy
Są takie rasy psów którym nawet najbardziej sroga zima nie jest straszna,należy ich jednak zaliczyć do wyjątków których nie powinniśmy brać w ogóle pod uwagę. Większość psów w naszej strefie klimatycznej potrzebuje ciepłego kąta.

Jak pokazują wszelkie statystyki jedna połowa z nas kocha zimę - druga natomiast jej wręcz nienawidzi. Nie każdemu bowiem cudownie wyglądające krajobrazy oraz wspaniałe nawisy śnieżne przylepione do dachów naszych domów są w stanie zrekompensować siarczysty mróz który na wskroś przeszywa nasze ciało. Oczywiście każdy z nas może schronić się szybko w swoim domu i rozpalić kominek by po chwili jego ciepło rozeszło się po jego całym wnętrzu, a co ma zrobić biedny pies którego zostawiliśmy na zewnątrz aby pilnował naszego gospodarstwa? 

Psy mieszkające na co dzień w budzie

Jak by na to nie spojrzeć to psy przydomowe  w zimie (najczęściej są to czworonogi mieszkające na wsi które pilnują dzień i noc domowej zagrody) nie mają lekko. Wprawdzie ich właściciele dbają (w pewnym sensie) o nie, bowiem na co dzień dostają karmę oraz wodę jednak na tym ich wszystkie luksusy się kończą - a przecież nie musi tak wcale być. Na pewno nasza opinia wyda się Państwu bardzo przekoloryzowana, jednak wystarczy wybrać się na dowolnie przez Państwa wybraną wioskę by naocznie przekonać się w jakich warunkach żyją wiejskie psy. W ich budach hula wiatr a  na ich głowę kapie deszcz bo blaszane przykrycie budy już kilka lat temu przerdzewiało – takie są realia i trudno się z tym nie zgodzić.

Pies był i będzie zawsze nam bardzo oddany, dlatego i my powinniśmy również chociaż trochę zadbać o niego szczególnie jeżeli zbliża się tak trudny okres do przeżycia jakim jest zima. Pamiętajmy że co roku w trakcie srogiej zimy w naszym kraju zamarza kilkaset psów – są to oczywiście udokumentowane dane jakie przekazywane są z lecznic czy też schronisk dla psów , a przecież takich przypadków z pewnością jest znacznie więcej. Czasem wystarczy naprawę niewielki wydatek by nasz pies na co dzień mieszkający w budzie poczuł się naprawdę komfortowo.

Buda dla psa

Aby umilić życie naszego czworonoga podczas srogiej zimy powinniśmy jeszcze jesienią powinniśmy wykonać kilka naprawdę błahych czynności. Pierwszą z nich jest odizolowanie budy przed bezpośrednim kontaktem z podłożem. Do tej czynności wystarczy nam dosłownie cztery cegłówki które możemy ustawić na ziemi tak aby każda z nich znajdowała się pod każdym rogiem budy psa. Przestrzeń pod budą można również wysypać grubym żwirem który również doskonale spełni rolę izolatora. Sama buda dla psa powinna być zbudowana z dwóch warstw desek pomiędzy którymi powinna znajdować się specjalna bariera izolacyjna chroniąca czworonoga przed mrozem. Jeżeli nasza buda jej nie ma możemy ją bardzo szybko wykonać obijając budę od wewnątrz grubą agrowłókniną – pamiętajmy jednak aby miała ona biała (ten typ przepuszcza śladowe ilości powietrza do środka) bowiem jej czarny odpowiednik nie sprawdzi się w tej roli. Dodatkowo aby nasz pies nie zmarzł podłogę budy powinniśmy wyściełać grubą warstwą świeżego siana na którym możemy położyć gruby koc.

Czy buda dla psa wystarczy podczas mroźnej zimy?

Na to pytanie jest bardzo łatwo odpowiedzieć - Nie. Aby nasz pies nie chorował a przede wszystkim nie zamarzł oprócz ciepłej i dobrze wyposażonej budy powinien codziennie od nas otrzymywać dobrze zbilansowaną karmę oraz wodę. Pamiętajmy o tym że do wychłodzenia organizmu psa dochodzi bardzo szybko jednak im więcej tkanki tłuszczowej posiada nasz pupil tym wolniej ten proces działa – dlatego im bardziej kaloryczne posiłki będziemy podawać naszym psom tym większe prawdopodobieństwo że przeżyją one mroźna zimę bez większego uszczerbku na zdrowiu. 

Komentarze
0