dla pieska
dla pieska
Zaloguj się Załóż nowe konto
legowiska dla psów

Pchły u psa

Dodano: 24.01.2014 | Odsłon: 15468 |
Ocena:
3.3/5 (45 Głosów ocen)
Pchły u psa
Pchły najeżą do najczęściej spotykanych u psów oraz innych zwierząt domowych pasożytów. Zobacz jak skutecznie możesz ochronić swojego pupila przed pchłami.

Pchły to bardzo często spotykane u psów i nie tylko pasożyty. Zarazić się nimi można bardzo szybko, jednak aby wyleczyć z nich psa jest niezmiernie trudno, a proces ten jest żmudny i długotrwały. Pamiętajmy również o tym że pchły domowe atakują również ludzi dlatego powinniśmy jak najszybciej zareagować gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki inwazji pcheł na naszym czworonogu.

Ogólnie o pchłach

Aby szybko i bezproblemowo zwalczyć niechciane insekty z ciała zwierzęcia najpierw powinniśmy poznać jego specyfikę oraz zachowania - zacznijmy więc od początku.

Pchły są bardzo niewielkich rozmiarów (osiągają wielkość od 1 do 6 milimetrów) pasożytami które żywią się przede wszystkim krwią swojego nosiciela. Są one bardzo żarłoczne, ponieważ zaledwie w przeciągu jednej doby są w stanie wypić 20 razy więcej niż same ważą co sprawia że są one naprawdę nieznośne dla swojego nosiciela (w tym przypadku psa). Należy tutaj dodać że pchły rozmnażają się bardzo błyskawicznie co sprawia że inwazja tych niewielkich żyjątek w bardzo szybkim tempie może się przenieść z naszego pupila również i na wszystkich domowników – dlatego nasza reakcja na nie powinna być niemal natychmiastowa. Pamiętajmy że jedna samica może złożyć w całym cyklu życiowym od 600 do 2000 tysięcy jajeczek które pozostawia w sierści swojego nosiciela a także w jego otoczeniu, czyli rzeczach z którymi najczęściej nasz pies ma kontakt (legowisko, kanapa w salonie czy też nawet nasze łóżko). Jajeczka pchły domowej najlepiej rozwijają się w temperaturze pokojowej, natomiast w niskich temperaturach proces ten zostaje zatrzymany. Wykluwająca się z jajeczka larwa pchły najczęściej chowa się w miejscach słabo doświetlonych takich jak dywany, wykładziny a nawet pod meblami. W tym stadium rozwoju larwy pchły mogą pokonywać odległość do 50 cm dziennie co nie jest zbyt zawrotną odległością jednak wystarczającą aby znaleźć odpowiednie miejsce do dalszego rozwoju. Na tym etapie wzrostu larwy pchły żywią się najczęściej odchodami dorosłych osobników, przypominającymi czarne ziarenka piasku - poniżej przedstawiamy zdjęcie skóry psa na której doskonale widać pozostawione przez pasożyty odchody. 

odchody pchły

Kolejnym stadium rozwoju omawianych pasożytów jest postać poczwarki. Pchła w tym okresie jest bardzo odporna na wysokie temperatury oraz brak dostępu do wody, dlatego w tym stadium niezmiernie trudno jest zwalczyć  całą kolonię rozsianą nie tylko na naszym pupilu jak i całym naszym mieszkaniu. Poczwarki pozostają w uśpieniu przez okres 140 dni po czym niemal natychmiast przeobrażają się w dorosłe osobniki. Młode pchły są niezwykle wrażliwe, dlatego natychmiast po przeobrażeniu z poczwarki w dorosłego osobnika muszą odnaleźć swojego nosiciela. Znalazłszy się w jego sierści niemal natychmiast wbijają się w jego skórę wypijając z niego krew co można zresztą bardzo łatwo zauważyć po reakcji naszego psa ( bardzo często drapie się prawie po całym swoim ciele). Dorosłe osobniki bardzo szybko się rozmnażają i zaledwie po 24 godzinach od pojawieniu się na nosicielu zaczynają składać nowe jaja. W sprzyjających warunkach cykl rozwojowy pchły trwa od 20 do 28 dni co w przypadku ogromnej liczny osobników dorosłych może stać się niemal plagą dającą się we znaki nie tylko naszym zwierzakom ale i również nam samym.

Jak pozbyć się pcheł u psa domowym sposobem?

Jeżeli zauważysz że Twój pies bardzo często się drapie a nawet próbuje zębami wgryźć się w swoją sierść to niestety są to pierwsze symptomy inwazji pcheł. Jak wiadomo te małe pasożyty są bardzo uparte i zazwyczaj same nie chcą opuścić skóry swojego nosiciela, dlatego sami powinniśmy jak najszybciej się ich pozbyć z ciała naszego psa.

Najprostszym i najszybszym (domowym) sposobem na pozbycie się ich jest zwyczajny ocet który bez problemów znajdziemy w naszej kuchni. Oczywiście aby zabieg usuwania pcheł przeszedł nam sprawnie i bezproblemowo potrzebować jeszcze będziemy czystą wodę, butelkę ze zraszaczem oraz szampon dla psa.

Pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać aby usunąć pchły z naszego pupila jest bardzo dokładne przeczesanie jego sierści grzebieniem lub tez szczotką. Czesanie rozpoczynamy najpierw grzebieniem o dość dużym rozstawie igieł by na samym końcu użyć grzebienia o bardzo wąskim prześwicie co pozwoli nam na dość szybkie usunięcie sporej ilości insektów z sierści psa. Kolejną czynnością jaką powinniśmy wykonać jest dokładne wykąpanie psa w szamponie przeciw pchłom - środek ten mogą państwo bez problemów kupić w każdym, nawet niewielkim sklepie zoologicznym. Podczas tej czynności starajmy się wetrzeć pieniący się szampon we wszystkie miejsca porośnięte sierścią. Następnie należy naszego psa dokładnie spłukać oraz wytrzeć go do sucha. Kolejną czynnością jaką powinniśmy wykonać jest rozrobienie roztworu octu wymieszanego z czystą wodą. Najlepszą konsystencję otrzymujemy po zmieszaniu szklanki białego octu lub też octu jabłkowego z 4 litrami czystej wody. W ten sposób otrzymany środek wlewamy do butelki ze spryskiwaczem a następnie równomiernie nanosimy na skórę psa.

Po wyschnięciu ponownie przeczesujemy sierść naszego pupila w poszukiwaniu "niedobitków" pcheł jakie mogły pozostać po kąpieli w szamponie oraz naniesionym na sierść psa occie . Jeżeli wynik nie jest zadowalający czynność musimy ponownie powtórzyć – poczynając od kąpieli psa w szamponie a skończywszy na spryskaniu go roztworem octu z wodą. 

Komentarze
0