dla pieska
dla pieska
Zaloguj się Załóż nowe konto
legowiska dla psów

Jak oduczyć psa kopania w ziemi

Dodano: 25.01.2014 | Odsłon: 4653 |
Ocena:
3.6/5 (7 Głosów ocen)
Jak oduczyć psa kopania w ziemi
Dziury pozostawione przez psa w ogródku to zmora wszystkich miłośników czworonogów. Zobacz co możesz zrobić by Twój piękny przydomowy trawnik nie wyglądał jak ser szwajcarski, uściełany dołami wykonanymi przez psa.

Spora grupa osób mieszka ze swoimi czworonogami w domach jednorodzinnych bądź też szeregówkach które zawsze mają zagospodarowaną zieloną strefę. Najczęściej jest to niewielka połać ziemi (ogródek bądź też podjazd do garażu) gdzie wiosną oraz latem kwitną kolorowe kwiaty a bujny i idealnie skoszony trawnik cieszy oko każdego przechodnia spacerującego chodnikiem. Niestety nie każdemu taka sielanka jest dana, bowiem mimo usilnych starań i codziennej pielęgnacji naszego ogródka wystarczy jedynie chwila nieuwagi by nasze starania zmieniły się w jedno wielkie pobojowisko – a to za sprawą naszego kochanego pieska który tylko na moment wybiegł z domu by wyładować się trochę, kopiąc nam w ogródku ogromne dziury.

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić jeden niezaprzeczalny dowód – otóż żaden pies nie kopie dołów Tobie na złość – pomimo że wiele osób tak właśnie twierdzi! A więc dlaczego? Oto kilka przyczyn na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę:

  • pies kopie doły ponieważ w ten sposób może się odprężyć (zresztą każdy z nas w czasie nudy szuka czegoś pożytecznego co da mu satysfakcję i zabije nudę)
  • pies kopie doły ponieważ instynktownie szuka drobnej zwierzyny (szczególnie można to zauważyć u psów myśliwskich do których zaliczane są przede wszystkim terriery)
  • pies może również kopać w ziemi ponieważ może zwietrzyć ciekawy zapach np. woń nawozu do trawy czy też zapachy dochodzące z kratki kanalizacyjnej
  • kolejną przyczyną może być chęć ukrycia jedzenia które pies ma ochotę przechować „na później”
  • w okresie letnim pies może kopać doły po to aby się schłodzić, gdyż jak wiadomo świeżo odkryta darń ma o kilka stopni Celsjusza mniej niż trawnik który przez cały dzień był pod wpływem promieni słonecznych.

 

Co można zrobić aby pies przestał kopać dołki?

Jeżeli chcemy aby nasz pupil zaprzestał tego procederu najpierw musimy zlokalizować przyczynę jego zachowania i wyciągnąć konkretne wnioski. Z pewnością same tłumaczenia oraz reprymendy skierowane do naszego „kopacza dziur” w żaden sposób nie przyniosą nam odpowiedniego skutku, a nawet jeśli to nasz pies przestanie kopać tylko na krótką chwilę.

Najważniejszą rzeczą na jaką powinieneś zwrócić uwagę jest fakt aby na początku szkolenia nigdy, ale to przenigdy nie pozostawiać swojego psa w ogródku sam na sam – zawsze staraj się mu towarzyszyć i nadzorować jego zachowania. Jeżeli tylko zauważysz że Twój pies zaczyna obwąchiwać interesujące go miejsca natychmiast weź go na długi spacer podczas którego postaraj się by wyładował swoją energię na bieganiu za frisbee lub gumową piłeczką. Po powrocie ponownie zaprowadź go do ogrodu i bacznie obserwuj. Długi i wyczerpujący spacer powinien na jakiś czas sprawić że pupil zapomni o kopaniu dołów jednak dla pewności możesz umieścić w ogrodzie kilka psich zabawek aby jak tylko przyjdzie mu ochota na”zrobienie czegoś głupiego” zajął się obgryzaniem gumowej piłeczki czy też obszczekiwaniem różowego kotka wypchanego watą.

Oczywiście są nieco drastyczniejsze środki aby oduczyć psa kopania w ogródku takie jak na przykład sypanie pieprzu lub tez innych chemicznych odstraszaczy - jednak pamiętajmy o tym że są ona naprawdę bardzo szkodliwe dla psa. Niektórzy stosują również elektryczne pastuchy które są bardzo drogie - jednak my jesteśmy zdania że najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie podejście do pupila oraz systematyka w wykonywaniu szkolenia która już po kilku tygodniach z pewnością przyniesie zadowalające efekty. 

Komentarze
0