dla pieska
dla pieska
Zaloguj się Załóż nowe konto
legowiska dla psów

Jak ochronić psa przed hukiem petard na Nowy Rok

Dodano: 15.12.2013 | Odsłon: 1915 |
Ocena:
2.8/5 (4 Głosów ocen)
Jak ochronić psa przed hukiem petard na Nowy Rok
Ostatnia noc starego roku nie należy do cichych, zewsząd słychać głośne śpiewy, krzyki oraz huk petard. W tym dniu niejeden pies jest bardzo niespokojny i najczęściej z podkulonym ogonem chowa się w najciemniejszy kąt naszego mieszkania.

Większość naszych pupili już na kilka dni przed Sylwestrem zaczyna być niespokojna a co za tym idzie dziwnie reagować na nawet ciche wystrzały petard które słychać w oddali. Pieski zaczynają wyć, skomleć aby na sam koniec (gdy huki petard się coraz bardziej nasilają) zacząć się trząść przeraźliwie ze strachu. Oczywiście jest to normalna reakcja obronna zwierzęcia związana z głośnym hukiem – pamiętajmy bowiem że nasze psy mają węch oraz słuch kilkanaście razy lepszy niż przeciętny człowiek.

Co możemy zrobić aby nasz pies przeżył w miarę spokojnie głośnego Sylwestra?

Każdy właściciel czworonoga pragnie aby ten w miarę spokojnie i jak najmniej dotkliwie przeszedł ten huczny okres dlatego powinien przeczytać kilka naszych wskazówek dzięki którym pupil bezboleśnie przywita Nowy Rok.

Pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać powinien być spacer z pupilem - pamiętajmy jednak aby jeszcze przed wyjściem z domu sprawdzić czy nasz pies ma właściwie przypiętą obrożę oraz czy smycz ma bezawaryjny zaczep - bowiem dzięki nim będziemy mieli stałą kontrolę nad naszym psem.  Sam spacer powinien być bardzo długi a w jego trakcie nasz pupil powinien załatwić swoje wszystkie potrzeby fizjologiczne. Po powrocie do mieszkania w żadnym wypadku nie zostawiajmy naszego psa samego – warto z nim przez kilka chwil „porozmawiać” głaszcząc go delikatnie po grzbiecie.
Drugą czynnością jest szczelne pozamykanie wszystkich okien oraz balkonu aby huk dochodzący z podwórka był cichszy a nawet prawie nie słyszalny. Warto również zasłonić wszystkie okna dzięki czemu unikniemy kolorowym rozbłyskom petard które również mogą stresująco wpłynąć na samopoczucie naszego psa. Dla psów które naprawdę bardzo ciężko znoszą ten okres lekarze weterynarii proponują delikatne środki uspokajające które w małych dawkach można podawać zwierzętom już na kilka dni przed Sylwestrem. W żadnym wypadku nie powinniśmy podawać naszym podopiecznym leków uspokajających przeznaczonych dla ludzi gdyż te są o wiele mocniejsze i wielu przypadkach zamiast pomóc psom – mogą bardzo zaszkodzić. 

Na kilka minut przed północą

Na kilka minut przed pożegnaniem starego roku zaprośmy naszego psa na nasze kolana i delikatnie głaszcząc go poopowiadajmy mu co interesującego się wydarzyło w naszym ulubionym serialu który właśnie leci w telewizji. Aby rozładować nerwową sytuację możemy również podać naszemu pupilowi smaczny smakołyk na który na pewno sobie zasłużył.

W nowym roku warto również udać się do psiego psychologa/behawiorysty który powie nam w najdrobniejszych szczegółach co mamy zrobić aby podczas następnego Sylwestra nasz pies zachowywał się spokojnie.

Komentarze
0