dla pieska
dla pieska
Zaloguj się Załóż nowe konto
legowiska dla psów

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy

Dodano: 25.01.2014 | Odsłon: 2303 |
Ocena:
4.3/5 (4 Głosów ocen)
Jak nauczyć psa chodzić na smyczy
Twój pies nie umie chodzić na smyczy? To bardzo częsta i niezwykle uciążliwa przypadłość którą należy bardzo szybko skorygować. Zobacz co możesz zrobić by Twój pupil nie ciągnął za smycz i spokojnie podążał za tobą przy nodze.

Problemy z nadwyrężonymi mięśniami oraz bolącymi nadgarstkami to prawie standard wśród właścicieli psów ras dużych oraz średnich, a i ci którzy mają w swoim domu yorka czy też maltańczyka również bardzo często narzekają na to że spacer z pupilem przysparza im wielu problemów. Dlaczego tak się dzieje ? Otóż kupując psa nie zawsze myślimy o tym aby od samego początku nauczyć go odpowiednich zachowań – również poprawnego spacerowania przy naszej nodze.

Pewnie wielu z Was stwierdzi że to jakieś żarty aby szczeniaka uczyć chodzić jednak jeżeli chcemy aby nasz pies był posłuszny i wykonywał większość komend jakie mu wydajemy powinien przejść krótkie lecz na pewno skuteczne szkolenie. Naukę posłuszeństwa powinniśmy już zacząć w wieku szczenięcym kiedy to pies ma zaledwie 2-3 miesiące.

Pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać jest przyzwyczajenie naszego psa do noszenia obroży. Z początku pupil niezbyt chętnie będzie akceptował ciało obce na swojej szyi, dlatego pod żadnym pozorem nie ściągajmy jej nawet wówczas gdy będzie on przebywał w domu. Szczeniak na samym początku będzie próbował ją ściągnąć na wszystkie znane mu sposoby (z własnych obserwacji wiemy że taka walka z obrożą trwa co najwyżej od 1 do 2 godzin – później opada on z sił i zajmuje się bardziej przyjemnymi rzeczami takimi jak na przykład obgryzanie naszej tapety w salonie:) ). Kolejną czynnością kalą powinniśmy zrobić jest zakup odpowiedniej smyczy. Najlepiej aby była to lekka smycz flexi którą da się regulować. Ów produkt składa się z plastikowej rękojeści w której środku znajduje się mocna linka dzięki której można odpowiednio wyregulować sobie odległość pomiędzy osobą prowadzącą a samym szczeniakiem. Wyposażeni w taki sprzęt możemy zacząć szkolenie naszego psa. Pierwszy spacer powinien odbywać się na tak zwanym „luzie” oznacza to że smycz przypięta do obroży psa nie powinna być wcale naciągnięta – pupil powinien w ogóle odczuwać faktu że jest na uwięzi. Oczywiście z biegiem czasu (najczęściej jest to miesiąc lub dwa) ten „luz” powinien być zmieszany, by na samym końcu pies spacerował bezpośrednio przy naszej nodze. Pamiętajmy o tym żeby w żadnym wypadku nie ciągnąć za smycz wówczas kiedy niespodziewanie nasz pies się zatrzyma by obwąchać jakiś przedmiot – mocne szarpnięcie może spowodować u psa reakcję odwrotną do zamierzonej – pies usiądzie na zadzie, zapierając się przednimi łapami.

Opisana sytuacja najczęściej dotyczy młodych czworonogów, które nie miały jeszcze do czynienia zw smyczą oraz obrożą. Zupełnie inna sytuacja jest z pupilami które już są dorosłe i również nie zostały nauczone właściwego zachowania się na spacerze. Najczęstszą sytuacją na spacerze jest fakt że pies zauważywszy interesującą go rzecz lub inne zwierzę (pies, kot) chce jak najszybciej do niej się zbliżyć i nie zważając na to że jest prowadzony na smyczy ciągnie swojego właściciela z tak ogromną siłą że może nawet wyrwać on rękę z nadgarstka. W takiej sytuacji nauczenie poprawnego zachowania się zwierzęcia jest dosyć trudne dlatego najlepszym rozwiązaniem jest oddanie psa w ręce profesjonalisty który na co dzień zajmuje się szkoleniem psów.

jak nauczyć psa chodzić na smyczy

Komentarze
0