dla pieska
dla pieska
Zaloguj się Załóż nowe konto
legowiska dla psów

Dogoterapia - co to takiego?

Dodano: 17.01.2014 | Odsłon: 1064 |
Ocena:
3.0/5 (3 Głosów ocen)
Dogoterapia - co to takiego?
Dogoterapia to jedna z najlepszych metod rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych. Zobacz w jaki sposób można wzmocnić rehabilitację osoby niepełnosprawnej przy udziale wyszkolonego psa.

Już wieki temu udowodniono że pies jest w pewnym sensie panaceum na wszystkie dolegliwości człowieka, dlatego coraz częściej wykorzystuje się go do rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz dzieci.

Dogoterapia (znana również pod nazwami kynoterapia lub canisterapia) to specjalna metoda wspomagająca rehabilitację, psychoterapię oraz edukację osoby niepełnosprawnej. Filarem owej terapii jest specjalnie wyszkolony pies (lub też psy) oraz wykwalifikowany przewodnik który zawsze czuwa nad prawidłowym przebiegiem dogoterapii.

Ta metoda leczenia doskonale sprawdza się wśród osób niepełnosprawnych fizycznie oraz umysłowo. Dogoterapia to ogromna emocjonalna oraz fizyczna więź pomiędzy psem a jego pacjentem która staje się doskonałym motywatorem do podejmowania określonych działań. Ten rodzaj terapii emocjonalnej daje bardzo szybkie rezultaty w przypadkach gdzie inne sposoby leczenia dawno już zawiodły. Psia przyjaźń oraz oddanie mają niesamowicie leczniczy wpływ na pacjenta stąd też tak często jest ona wykorzystywana również w naszym kraju.

Jak wygląda dogoterapia

W trakcie leczenia wykonywane są różne rodzaje ćwiczeń, które mają na celu wszechstronny rozwój osoby leczonej. Głownie są to ćwiczenia związane z naśladowaniem ruchów psa takich jak chodzenie, siadanie, leżenie.  Dzięki dogoterapii mamy możliwość na (w pewnym sensie) przemycenie ćwiczeń których dzieci oraz osoby dorosłe zwyczaj nie lubią wykonywać.  Dzięki tego rodzaju ćwiczeniom pacjent jest w stanie bardzo szybko się nauczyć:

  • budowy ciała psa
  • stymulować zmysły: słuchu, wzroku, dotyku
  • doskonalić koordynację ruchową oraz poszczególnych gestów poprzez obserwowanie czynności wykonywanych przez psa
  • uczyć zasad bezpiecznego postępowania z psamipielęgnacji psa (kąpiele, czesanie, karmienie itp.)

Drugim procesem dogoterapii który działa jakoby jest w tle jest prawidłowy rozwój psychiczny osoby leczonej oraz opanowanie umiejętności zapewniających jej aktywne funkcjonowanie w codziennym życiu społecznym. Do osób które najczęściej korzystają z dogoterapii zaliczyć należy chorych na mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa, nerwice różnego pochodzenia, zaburzenia w postaci autyzmu lub ADHD, zaburzenia lękowe i zaburzenia nastroju. Udowodnione jest że podczas kontaktu z psem większość osób z zaburzeniami bardzo często reaguje uśmiechem a nawet nadzwyczajnym podnieceniem – ma to ogromny wpływ podczas komunikacji z pacjentem, dlatego jeśli zajęcia z psem wywołują tak ogromnie pozytywne emocje, należy z nich jak najczęściej często korzystać.

Więcej informacji na ten temat metod leczenia oraz kursów uzyskają Państwo na stronie www.dogoterapia.com/
Komentarze
0