dla pieska
dla pieska
Zaloguj się Załóż nowe konto
legowiska dla psów

Czy czekolada jest zabójcza dla psa?

Dodano: 03.02.2014 | Odsłon: 2639 |
Ocena:
3.7/5 (3 Głosów ocen)
Czy czekolada jest zabójcza dla psa?
Czy czekolada może zabić Twojego psa? Na to pytanie odpowie nasz lekarz specjalista który na co dzień ma do czynienia z takimi przypadkami - tylko u nas dowiesz się czy czekolada jest szkodliwa dla psa.

Z badań jakie niedawno przeprowadzili angielscy uczeni wynika że aż 40% właścicieli czworonogów nagminnie karmi je czekoladą a tym samym trując ich organizm!!!

Ktoś pewnie zaraz powie że przecież czekolada nie jest żadną trucizną, bo przecież my ją jemy na co dzień i to czasami w zastraszających ilościach, jednak pies to nie człowiek a jego organizm w żadnym wypadku nie toleruje pewnych składników zawartych w tym afrodyzjaku.

Główną trucizną jaka znajduje się w czekoladzie (a dokładniej mówiąc w ziarnach kakaowca) jest teobromina. Ten bardzo niebezpieczny składnik czekolady niezwykle powoli rozkłada się w ciele psa (czasem może ona krążyć we krwi nawet 20 godzin) przez co ma szalenie niebezpieczny wpływ na życie i zdrowie naszego pupila. Dawka śmiertelna dla psa waha się pomiędzy 90 a 250mg/kg co oznacza że zjedzenie jednej tabliczki czekolady może oznaczać śmierć psa ważącego około 2,5 – 4 kilogramów. Poniżej przedstawiamy zawartość niebezpiecznego składnika w jednaj tabliczce czekolady:

  • gorzka czekolada - 14g teobrominy/kg
  • mleczna czekolada - 5 g/kg

Objawy zatrucia  teobrominą
Objawy zatrucia tym niebezpiecznym składnikiem czekolady są bardzo różne i zależą przede wszystkim od wielkości psa, jego stanu zdrowia, wagą no i oczywiście ilości oraz gatunku zjedzonej czekolady.

Pierwszymi zauważalnymi przez właściciela psa objawami mogą być zaburzenia układu pokarmowego oraz moczowego. Przede wszystkim są to wymioty, biegunka, częste oddawanie moczu oraz wzdęcia. Następnie na truciznę reaguje układ wieńcowo-sercowy który powoduje u psa wahania ciśnienia, zaburzenia rytmu serca a w końcowym stadium nawet krwotok wewnętrzny.

Leczenie psa zatrutego czekoladą

Jeśli podejrzewasz że Twój pies przypadkiem zjadł tabliczkę czekolady lub co gorsze – sam mu ją podałeś – natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii aby najszybciej jak tylko się da zastosować odpowiednie środki na pozbycie się trującego środka z organizmu pupila. Wprawdzie w przypadku zatrucia teobrominą nie istnieje specyficzna odtrutka jednak dzięki zastosowaniu kilku praktycznych metod którymi możemy stosunkowo szybko usunąć niebezpieczny związek z organizmu psa.  Osiągamy to przez wywołanie wymiotów, płukanie żołądka oraz podanie leków hamujących jej wchłanianie z przewodu pokarmowego.
Pamiętaj a tym aby w żadnym wypadku nie wykonywać opisywanych czynności samemu – wizyta u lekarza weterynarii powinna być natychmiastowa - czas ma w tym przypadku kluczowe znacznie dla życia i zdrowia Twojego psa.

Komentarze
0