dla pieska
dla pieska
Zaloguj się Załóż nowe konto
legowiska dla psów

Co zrobić gdy pies sika w domu?

Dodano: 20.01.2014 | Odsłon: 2206 |
Ocena:
3.5/5 (6 Głosów ocen)
Co zrobić gdy pies sika w domu?
Twój pies załatwia się w domu? sprawdź co możesz zrobić by szybko i bez większych problemów nauczyć poprawnego zachowania.

Powody tego problemu mogą być naprawdę różnorakie począwszy od niewydolności organizmu psa (starość lub choroba) a skończywszy na źle ukształtowanej psychice naszego czworonoga. Jeżeli nasz pupil jest zdrowy przyczyną najczęstszą przyczyną posikiwania jest jego niewłaściwe wychowanie (szczególnie w wieku szczenięcym).  Kupując młodego psa musimy zdać sobie z tego sprawę że jego wychowanie leży tylko i wyłącznie w naszych rękach a za błędy jakie popełnimy podczas jego nauki niestety będziemy odpowiadać  przez  bardzo długi czas - To od nas zależy czy nasz pupil będzie się poprawnie zachowywał ty też nagminnie sikał w każdym miejscu naszego mieszkania kiedy tylko przyjdzie mu na to ochota.

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Podstawową czynnością jaką powinniśmy codziennie wykonywać są regularne spacery z psem. To przede wszystkim od nich zależy w jakim stopniu nasz zwierzak pojmie gdzie powinien załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Ich częstotliwość uzależniona jest przede wszystkim od wieku psa oraz indywidualnych potrzeb. Szczeniaki oraz młode psy, których wiek nie przekracza jednego roku powinny wychodzić na krótko ale za to bardzo często. Najlepszą opcją w tym wieku są kilkunastominutowe spacery, które należy powtarzać co 2 -3 godziny. To właśnie dzięki nim nasz pupil poznaje nowe otoczenie a przede wszystkim nieznane dotąd mu zapachy które stymulują jego organizm do oddania moczu (psy lubią znaczyć nowo poznany teren). To jeden z podstawowych warunków aby nauczyć naszego psa sikania na dworze. Pamiętajmy jednak aby być bardzo sumiennym w tym co robimy bowiem nawet kilkudniowe nieregularne wyprowadzanie psa na spacer może zniweczyć naszą dotychczasową pracę nad szkoleniem psa.

Ważna uwaga - pies (a w szczególności szczeniak) powinien wyjść na dwór:

  • po skończonej zabawie
  • po chwili podekscytowania 
  • po dłuższym odpoczynku
  • zawsze w odstępach 2 godzin

Drobna uwaga: dla osób które zaczynają wychodzić ze szczeniakiem na spacery – wychodząc z psem warto odwiedzać miejsca w których nasz pupil był już wcześniej i się tam wypróżniał, bowiem jeśli szczeniak wyczuje swoje odchody to automatycznie ponownie będzie tam się załatwiał.

Co zrobić gdy zauważymy że pies zrobił to w nieodpowiednim miejscu

Przede wszystkim nie powinniśmy agresywnie reagować na zaistniałą sytuację. W każdym bądź razie nie wolno skarcić psa przeganiając go z miejsca w którym nasikał nam na dywan lub podłogę ani wsadzać mu nosa w kałużę którą zrobił. Po prostu pies i tak tego nie zrozumie za to z pewnością będzie unikał sikania przy właścicielu.

co zrobić gdy pies sika w domu

Mamy nadzieję że nasze uwagi szybko przyniosą zamierzony skutek a Wasze czworonogi bez większych problemów będą załatwiać się tylko i wyłącznie na dworze. Prosimy nie zapomnieć również o tym aby zawsze posprzątać po swoim psie szczególnie w miejscach użyteczności publicznej.

Komentarze
0