dla pieska
dla pieska
Zaloguj się Załóż nowe konto
legowiska dla psów

Jak usunąć kleszcza z ciała psa?

Dodano: 17.01.2014 | Odsłon: 2960 |
Ocena:
4.0/5 (6 Głosów ocen)
Jak usunąć kleszcza z ciała psa?
Zobacz co zrobić a przede wszystkim jak to zrobić kiedy zauważysz wbitego kleszcza w ciało swojego psa.

Wczesna wiosna to początki zmasowanych ataków kleszczy na nasze pieski. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie w pełni je ochronić przed tymi wstrętnymi pasożytami (mimo stosowania różnego rodzaju kropelek oraz obroży) i dosyć często zauważamy na ciele naszego psa wbitego w jego skórę kleszcza. Po pierwsze widząc taką sytuację nie panikujmy, bowiem kleszcze od razu nie przedostają się do żywej tkanki psa infekując ją babeszjozą proces ten trwa nawet do 24 godzin – tak więc mamy trochę czasy aby spokojnie wyciągnąć kleszcza z  naszego psa. Ten niewielki pasożyt posiada specjalna toksynę która znieczula miejsce wbicia się jego w skórę, dlatego sam pies nie jest nam w stanie zasugerować (drapiąc się) że coś go ugryzło – to my sami misimy za każdym razem po przyjściu ze spaceru dokładnie przeglądnąć naszego psa czy nie ma na sobie kleszczy

Jak prosto i bezboleśnie usunąć kleszcza?

Te niewielkie pasożyty najlepiej usuwać przy pomocy pęsety lub specjalnych szczypiec które możemy kupić w każdym sklepie zoologicznym. Bardzo ważną rzeczą jest to abyśmy w żadnym wypadku nie próbowali wyciągnąć kleszcza na siłę ciągnąć go za odwłok. Kleszcze wbijają się w ciało psa w specyficzny sposób, a mianowicie wkręcają się w skórę obracając się najczęściej w prawą stronę, dlatego najłatwiejszym sposobem na ich wyciągnięcie jest obracanie pasożyta w lewą stronę. Pamiętajmy aby podczas tej czynności nie szarpać ani nie ściskać być mocno kleszcza by nie urwać mu głowy, ponieważ może to doprowadzić do poważnej infekcji naszego psa.Jeżeli pomimo naszych starań rozerwaliśmy kleszcza musimy zdezynfekowaną igłą wydobyć pozostałą jego część ze skóry naszego pupila. Jest to bardzo trudne jednak gdy tego nie zrobimy poprawnie co ciała naszego zwierzaka może wedrzeć się infekcja.

Profilaktyka

Na naszym rynku dostępnych jest kilkanaście preparatów które doskonale chronią psa przed kleszczami oraz innymi pasożytami, pamiętajmy jednak że żaden z nich nie jest w 100% skuteczny, dlatego tak ważna jest codzienna kontrol skóry naszego psa. Każdy z dostępnych na rynku preparatów ma działanie zapobiegawcze a jego stosowanie pozwoli nam uniknąć inwazji kleszczy oraz innych pasożytów. Do najlepszych środków zaliczyć należy ADVANTIX firmy Bayer oraz FIPREX. Są one dostępne w każdym sklepie zoologicznym.

Poniższa galeria zdjęć pokazuje jak wyglądają szczypce którymi można wyciągnąć kleszcza z ciała psa.

Komentarze
0